Category Archives: Results

Electronic Notice Board of Balloon Meeting in Őcsény 2017

27th Balloon Meeting in Őcsény, 30th September – 07th October 2017

Measuring Report Sheets

  • Competition map in TIFF format with OziExplorer calibration (13 MB).
  • Competition map in OZF format (15 MB).
  • Competition map in RMAP format (TwoNav, CompeGPS).
  • Track and waypoint file of Gemenc restricted area, 1500 ft (450 m) AGL, 1800 ft (550m) MSL.

Schedule

30th September 2017
08:00 – 15:30 Arrival (Airport of Őcsény)
1600 – Briefing, training flight
19:00 – 20:00 Supper
20:30 Opening and General Briefing Continue reading

Electronic Notice Board of CE Cup 2017

FAI-CIA_CECup_Airshow_BorTer_logo_s

1st Central European Cup and
37th Hungarian National Championship and
21st Czech National Championship and
2nd Szeged Balloon Cup

Results of the CE Cup, signed results
Results of the Hungarian Nationals
Measuring report sheets

Task sheet of Flight4

Task sheet of Flight3

Task sheet of Flight2

Task sheet of Flight1

14th September 2017 PM Briefing is cancelled

Task sheet of Flight1 – cancelled

Pilots of CE Cup Continue reading

Electronic Notice Board of Austrian and Styrian Championship 2016

Austrian and Styrian logoAustrian and Styrian Hot Air Balloon Championship
Puch bei Weiz, 25th – 29th May, 2016

Results
Meteo information

General Briefing Information (final) – last update 16:30 25/05/2016

Task sheet#5 29th am May 2016
Meteo sheet

Task sheet#4 28th am May 2016
Meteo sheet

Task sheet#4 27th pm May 2016 – flight is cancelled
Meteo sheet

Task sheet#3 27th am May 2016
Meteo sheet

Task sheet#2 26th pm May 2016
Meteo sheet

Task sheet #1 26th am May 2016
Meteo sheet

Jury votes Continue reading

Director’s page of Szeged Balloon Cup 2015

Szeged Balloon Cup 2015

Szeged Balloon Cup 2015

The Hungarian CAA closed the airspace over the most of the contest area because the migrant situation. The Event organiser cancelled the Airshow and the Szeged Balloon Cup.

Official map with Oziexplorer calibration: JPG file (6,6 MB), OZF file (17,6 MB)
Rules of Szeged Balloon Cup 2015
Invitation and Entry form

Pilot name Country Reg. #
1. GARAB Szabolcs HUN HA-777
2. KONECSNI János HUN HA-608
3. TÓTH Mihály HUN HA-713
4. Marija PETRIĆ MIKLOUŠIĆ CRO 9A-OZG
5. HORVÁTH Antal HUN HA-863
6. NAGY Péter HUN HA-756
7. Johann ALMER AUT OE-RJA
8. MOLNÁR Csaba HUN HA-607
9. JUDÁK Gyula HUN HA-861
10. MORVAI Tibor HUN HA-823

 

Schedule (tentative)

Sunrise / Sunset        06:45 / 18:45

Thursday, 17th September

17:00 – 18:30             Check-in
19:00                           General Briefing

Friday, 18th September

05:30                           Breakfast
06:00                           Task briefing
07:00 – 09:00             Flight
15:00                           Lunch
16:00                           Briefing
17:00 – 18:30             Flight

Saturday, 19th September

05:30                           Breakfast
06:00                           Task briefing
07:00 – 09:00             Flight
13:30                           Boat trip
15:00                           Lunch
16:00                           Briefing
17:00 – 18:30             Flight

Sunday, 20th September

05:30                           Breakfast
06:00                           Task briefing
07:00 – 09:00             Flight
11:30                           Prize Giving
12:00                           Lunch

Electronic Notice Board of 19th Czech National Hot Air Balloon Championship 2015

19th Czech National Hot Air Balloon Championship 2015, Radesín, 05-09/08/201519th Czech National Hot Air Balloon Championship 2015
Radesín, 05-09/08/2015

 

Final total results of 19th Czech National Hot Air Balloon Championship 2015
Tasks results

Total results of Arnost Hönig Cup
Task results

Measuring Report Sheets

Jury Request

Flight #7 – MDD – Cancelled Continue reading

Electronic Notice Board of 40th French National Championship 2014

40th French National Championship 2014

Final results
Jury Final Report

Measuring Report Sheets

Complaint and Protest of Pilot#9 in Task#18 (EN)
Complaint and Protest of Pilot#9 in Task#18 (FR)

Task sheet of Flight8 CRAT, 3DT

Task sheet of Flight7 FIN, JDG
Meteo sheet of Flight7

Task sheet of Flight6 RTA, ANG, FON
Track of MapC, Image of MapC
Meteo sheet of Flight6

Task sheet of Flight5 MDD, WSD, FON
Meteo sheet of Flight5

Task sheet of Flight4 PDG, XDI, HWZ, LRN
Track of MapA, Image of MapA
Meteo sheet of Flight4

Task sheet of Flight3 FIN, JDG, FON
Meteo sheet of Flight3
PZs_CLP_v1.1 and PZ_CLP_Targets_1.1 is available here.

Task sheet of Flight2 PDG, FIN, HWZ, MDT, FON
Meteo sheet of Flight2

Task sheet of Flight1 FIN, JDG, LRN
Meteo sheet of Flight1

General Briefing Information is published at 12:30 19/08/2014.
Rules of 40th French National Championship 2014. (2 MB)

The waypoints of PZs and CLP. Tracks of additional powerlines; waypoints of the targets and CLP and PZs are updated here at 13:00 19/08/2014.
Competition map
in several formats (OziExplorer, CompeGPS, OZFX).
Unofficial but new (2012) map of Sablé-sur-Sarthe.

Official Schedule / Programme officiel

Tuesday 19 August / Mardi 19 août

14:00 – General briefing / Briefing général – Briefing room / Salle de briefing
Competition center / Centre de compétition, Lycée polyvalent Colbert de Torcy
18:00 – Task briefing first flight / Briefing d’épreuve premier vol – Competition center / Centre de compétition Lycée polyvalent Colbert de Torcy
21:00 – 23:00 Dinner / Dîner – Lycée polyvalent Colbert de Torcy

From Wednesday 20th to Friday 22nd August / Du Mercredi 20 au Vendredi 22 août

06:15 & 18:00 Task briefing / Briefings d’épreuve Briefing room / Salle de briefing

Meals / Créneaux repas

05:30 Breakfast / Petit déjeuner – Lycée polyvalent Colbert de Torcy – Competition center / Tentes centre de compétition
Lunch / Déjeuner Restaurants partenaires
21:00 – 23:00 Dinner / Dîner – Lycée polyvalent Colbert de Torcy Cafeteria / Cafétéria

Saturday 23rd August / JSamedi 23 août
06:15  Task briefing / Briefings d’épreuve – Briefing room / Salle de briefing

05:30 Breakfast / Petit déjeuner – Lycée polyvalent Colbert de Torcy – Competition center / Tentes centre de compétition
Lunch / Déjeuner Restaurants partenaires

Evening / Soir Reserved flight / Vol de réserve

21:00 Closing ceremony / Remise des prix, Repas de Gala et Remise des prix

List of pilots (updated)

Country Surname Name Registration No. Balloon name
1. FRA SCHWARTZ Nicolas F-GYNS Saint Michel Jaune
2. FRA ODOUARD Jean-Philippe F-HCSM St Michel Force Verte
3. FRA LEGENDRE Patrick F-GXSM Saint-Michel 1
4. FRA BOLZE Stéphane F-HMSB St Michel
5. FRA MERCERON Thomas F-HCGV Conseil Général de Vendée
6. FRA MESSINES François F-HBFM St Michel
7. FRA SEIGEOT Clément F-HOTT Kubicek Demo
8. FRA PACAUD Laurent F-HGLP St Michel orange
9. FRA CINQUIN Guy F-GTTU Chalon/saône
10. FRA DE SADE Adrien F-BUQY Marquis de Sade
11. FRA MERCIER Etienne F-GZFM Primagaz
12. FRA DONNET Jean F-GXJD
13. FRA DROIN Michel F-GXMD Batisol
14. FRA DE COLIGNY Laure F-HELC St Michel Red Cocotte
15. FRA TERRIN Capucine F-HFCT St Michel vert
16. FRA PHILIPPE Nicolas F-GVNP Gavottes
17. FRA MANGIN Hugues F-GUSB Primagaz
18. FRA BOURBIER Michel F-HNLM Bonduelle
19. FRA BEJAT Grégory F-HRED Dawn Chaser Red
20. FRA BECKER Jonathan F-GVCG Conseil Général du Territoire de Belfort
21. FRA CLEYET-MARREL Benjamin F-PBEN Dawn Chaser
22. FRA VITRY Martin F-HFMV Saint-Michel
23. FRA SALGUES Jean-Pierre F-HROC Rocamadour
24. FRA BAUDIN Ulrich F-HIBU St Michel
25. FRA ALLEMAND Kevin F-HEED OBO Relax Drink
26. FRA BERARD Jérôme F-PLOL Jouy le Potier
27. FRA CLAUZEL Anne F-HCPA Remorques Air et Nature
28. FRA D’ANTRAS Jean F-GVLE
29. FRA D’ASSIGNY Cyril F-HFCA St Michel orange
30. FRA DE COLIGNY Brigitte F-HDBC Marelau 2
31. FRA DESOUCHE Jean-Louis F-HCYB Cybevasion
32. FRA DROUAUD Manuel F-HMMD Smatis
33. FRA FORET Bernard F-HBJE Toi et Moi
34. FRA GEST Marie F-HCSN La Vienne
35. FRA LE FRANC Guillaume F-GKIE Grand Prix Kubicek
36. FRA LE FRANC Nicolas F-GXMH SMBG
37. FRA LHOTELLIER Marc F-HOMP ITGA
38. FRA LIEPMANN Marie F-HFAM Le plus beau de Maman
39. FRA OUDIN Marie-Dominique F-HDID Parc de Saint Cyr
40. FRA OUVRARD Jean-Daniel F-HFJD Toyota SNDA Touzalin
41. FRA OUVRARD Rémi F-HFRO Mutuelle de Poitiers Assurances
42. FRA PERDOUX Anthony F-GRUI Toygate
43. FRA SEGUINEAU Sébastien F-PPER Pépère
44. FRA VITRY Léonore F-GVLM Coccinelle
45. BEL DE COCK Philippe OO-BFJ Vultus Lupi
46. LUX KRAFT Claude LX-BOP Luxembourg
47. LUX WEBER Colin LX-BLN Loterie Nationale

List of official

Function Name Country
Event Director Zoltan Palhegyi HUN
Deputy Director Nathalie Dantan FRA
Steward Sylvine Beauvivre FRA
Jury President Gérard Grangé FRA
Jury Dave Bramwell AUT
Meteo Claude Salles LUX
Safety officer Etienne De Montgolfier FRA
Fiesta Director Jean-Alain Martin FRA
   
Chief Scorer Régis Darfeuille FRA
Scorer Valérie Marlart FRA
Scorer Jaroslav Baran SLK
Scorer Raphaele Perret FRA
Scorer Jonas Gicquel FRA
Scorer Vincent Borsato FRA
Scorer Nathalie Bridot FRA
Scorer Yasha Forghani FRA
   
Chief Measuring Team Bérangère Combier FRA
Measuring Team Bruno V FRA
Measuring Team Caroline Aurel FRA
Measuring Team Rachel Maury FRA
Measuring Team Sophie Hurtaud FRA
Measuring Team Didier Souchon FRA
Measuring Team Maximilien Sebbag FRA
Measuring Team Marie-Laure Laroche FRA
Measuring Team Agnès Lebesson FRA
Measuring Team Myriam Grirod FRA
Measuring Team Auria Frémont FRA
Measuring Team Marie Bléhaut FRA
Measuring Team Sébastien Lobelle FRA
Measuring Team Thierry Ponlevoy FRA

The Junior World Champion won the 18th Hot Air Balloon Championship

Rokas Kostiuskevicius – who won the 1st Junior Wolrd Championship in last year  – won the 18th Hot Air Balloon Championship in Wloclawek, Poland. His father, Rimas Kostiuskevicius got the silver medal and  Ivan Ayala got the bronse medal who had the silver medal in the last European Championship.

The winner 18th Hot Air Balloon Championship

The winners 18th Hot Air Balloon Championship

The veryyoung  Dominic Berford finished on the 4th place, who know his family name well. Other results:

1 17 Rokas KOSTIUSKEVICIUS LTU 14036
2 18 Rimas KOSTIUSKEVICIUS LTU 13876
3 2 Ivan AYALA ALCALDE ESP 13705
4 52 Dominic BAREFORD GBR 13679
5 1 Stefan ZEBERLI SUI 13305
6 71 Peter OLSSON SWE 12989
7 30 Bartosz NOWAKOWSKI POL 12764
8 13 Uwe SCHNEIDER GER 12749
9 47 Christoffer MUNDT DEN 12536
10 29 Ivan MENYAYLO RUS 12509
31 39 David LINEK CZE 10225
34 41 Petr KUBICEK CZE 10114
37 42 Michael SUCHY CZE 9489
38 68 Janos KONECSNI HUN 9395
54 40 Pavel KOSTRHUN CZE 8222
55 69 Peter NAGY HUN 8192
76 70 Sandor VEGH HUN 5475

We had 5 flights and 18 tasks. The Event start with nice weather but the Autumn arrived after with fog and rain.
A short video about the by Tóth László.